16 Kroků k tomu jak se naučit říkat NE

Velký nápis NO THANKS

Často je potřeba prostě říci ne. Nezáleží na tom, jestli po nás kamarád chce, abychom mu půjčili trochu peněz, nebo po nás šéf chce vykonat práci, která není ve smlouvě. Jednou z nejcennějších schopností jednotlivce je kontrola nad vlastní osobou a svou budoucností. Pokud chceme takové kontroly dosáhnout, je důležité mít jasno v tom, co od života očekáváme, a identifikovat překážky, které nám v tom brání. Potom už zbývá jen vyhnout se takovým překážkám a na to nám často stačí jednoduché NE.

Jak se ale naučit říkat ne? K tomu je potřeba vědět, kdy je třeba říci ne a kdy si můžete bez obav dovolit říci ano. Následující rady jsou průvodcem k tomu, jak zhodnotit situaci a jak na ní reagovat.

1.Hodnota času

Pokaždé, když se setkáte s problémem, zda s něčím souhlasit nebo ne, je třeba se zamyslet nad tím, kolik času vás to bude stát, pokud budete souhlasit. Čas každého z nás je omezený a žádný den nemá více než 24 hodin (změny času nepočítám), proto musíte umět plánovat a nenaložit si na sebe více práce a starostí, než kolik jsme ochotni a schopni zvládnout. Jak řící ne v takovéhle situaci? „Právě teď opravdu nemůžu, už tak mám více práce než zvládám“

2.Co se stane, pokud řeknete ano

Častokrát říkáme ano, aniž bychom si uvědomili jaké budou následky našeho souhlasu. Předtím než s něčím bez rozmyslu souhlasíte, je potřeba zeptat se na pár otázek. Co se stane pokud řeknu ano? Jaké budou dlouhodobé následky? Co z toho budu mít já? Opravdu musím souhlasit? Všechny tyto otázky musíte zvážit před tím, než bezhlavě souhlasíte s každou žádostí nebo prosbou.

3.Je v pořádku říkat ne

Je potřeba si uvědomit, že „NE“ není sprosté slovo a že pokud řeknete ne, tak není třeba se za to stydět. Pokud se cítíte povinováni říci ano, tak je potřeba přehodnotit vaše důvody. Mnohdy je totiž naše potřeba se vším souhlasit a každému pomoci ostatními lidmi zneužívána.

4.Nemusíte říkat ne osobně

Pokud se stále cítíte trapně nebo nejistě, možná je pro vás lepší možnost jak říci ne pomocí alternativních médií. Pokud není zrovna nutné odpovědět ihned, je v pořádku pro vaši odpověď použít sms nebo email .

5.Není třeba se vymlouvat

Když už se dostanete do situace, kdy jste rozhodnuti říci ne, tak není třeba si vymýšlet důvody, prosté ne leckdy stačí. Zaprvé to svědčí o síle charakteru a zadruhé člověk pozná, když se jen vymlouváte. Každý normální člověk musí unést odmítnutí a vyrovnat se s ním, pokud se s ním jedná narovinu. Pokud se dostanete do situace, že musíte své odmítnutí obhajovat, tak je možná načase přehodnotit váš vztah s danou osobou.

6.Jednejte s respektem

Pokud chcete, aby vaše odmítnutí nikoho neurazilo, je potřeba jednat s respektem. Pokud se obáváte, že vaše odmítnutí bude působit neuctivě, je potřeba si uvědomit, že samotný akt odmítnutí není to, co může působit neúctu, ale způsob jakým odpověď podáváte. Je třeba ukázat, že ačkoliv si druhé osoby vážíte, její prosbu nebo požadavek nemůžete přijmout.

7.Můžete nabídnou alternativu

V případě, že chcete odmítnout a říci ne, ale nechcete, aby druhá osoba odešla zklamaná a s prázdnou, můžete nabídnou jiné řešení. Možnosti řešení záleží na situaci, třeba je v okolí někdo jiný, kdo je schopný a možná i schopnější pomoci. Nebo je možné, že celý požadavek je od základů postavený na chybných předpokladech a s trochou úprav si může tázající pomoci sám.

8.Možná později

Další možnost jak říci ne, je nabídnout tázajícímu pomoc s problémem později. Pokud nechcete odmítnou, ale přesto nemáte na řešení problému právě čas, je tato možnost ideální. Tuto taktiku doporučuji používat skutečně jen v případě, že hodláte dostát svému slovu a později pomoc poskytnout, vyhnete se tak obvinění z toho, že se jen vymlouváte.

9.Všechno si napište

Pokud si někdy nejste jistí jak reagovat, doporučuji si odpověď sepsat. Začněte se soupisem všeho, co se žádostí souvisí, včetně vaší zamýšlené odpovědi. Při psaní takovéhoto seznamu se ideální způsob odpovědi často objeví sám a pokud ne, pomůže vám to lépe pochopit všechny souvislosti. Nakonec stačí sepsat si slovo od slova a tu nejlepší odpověď ,kterou dáte dohromady, použít.

10.Odpověď odložte

Pokud je vám žádost, kterou jste dostali nepříjemná, je dobré s vaší odpovědí počkat. Toto zdržení jen ukáže, že nejste pro danou věc zapálení a snížíte tím i naléhání žadatele na přehodnocení vaší odpovědi, protože i on vaši zdrženlivost vycítí.

11.Nastavte si priority

Pokud máte pevně nastavené priority, bude pro vás jednoduché říci ne na požadavky, které se přímo netýkají vašich cílů a potřeb.

12.Nacvičte si říkat ne

Předtím, než se dostanete do situace, kdy je potřeba říci ne na důležité otázky, je vhodné si tuto schopnost co nejvíce procvičit. Díky tomu pak budete znít více suveréně a přesvědčivě, až dojde na lámání chleba. Dobrým cvičením může být například procházka po městě, tady často narazíte na mnoho lidí, kteří vás budou o něco prosit: „Nechcete se zůčastnit průzkumu trhu…“ nebo „Nemáte prosím vás cigaretu…“ a další. Pokud vám nic jiného nezbývá, můžete trénovat třeba i před zrcadlem.

13.Neomlouvejte se

Oblíbeným začátkem mnoha odmítnutí je: „Je mi líto, ale…“. Lidé této fráze využívají, aby zněli mile. Přestože je důležité jednat s respektem a taktně, neomlouvejte se. Díky omluvám vypadáte slabě a zranitelně. Vždy jednejte s respektem, ale pevně a odhodlaně.

14.Pojistěte se předem

Dobrým způsobem jak se vyhnout zbytečným požadavkům, na které by jste museli odpovídat záporně, je předejít jim. Pokud se třeba chystáte na firemní poradu nebo na rodinnou sešlost, kde očekáváte, že vás někdo bude chtít poctít svým požadavkem, je dobré vstoupit do místnosti s tím, že váš kalendář je na X dnů až týdnů plný a bohužel na sebe nemůžete žádné další projekty nebo aktivity naložit.

15.Nechte si čas na rozmyšlenou

Někdy existuje i lepší možnost než dát odpověď hned na místě. Řekněte tázajícímu, že potřebujete trochu času, aby jste se nad jeho požadavkem mohli zamyslet. Nejenom, že to přidá na vaší důvěryhodnosti a vejde také ve známost, že nepřijímáte návrhy bez rozmyslu, ale také vám to dá čas na promyšlení všech důvodů a následků, které z požadavku plynou.

16.Omezte způsoby, jak vás mohou lidé kontaktovat

Tato rada je užitečná spíše k omezení počtu žádostí, které na vás lidé směřují. Pokud se často setkáváte s množstvím proseb o pomoc a potřebujete je omezit, aby jste nemuseli všechny hned odmítat, je několik způsobů jak si s tím poradit. Jedním z nich je omezení způsobů, jak vás mohou potencionální žadatelé kontaktovat. Může se to leckdy zdát jako drastické řešení, ale někdy je to prostě potřeba. Můžete například smazat Facebook, vypínat služební nebo i osobní telefon po skončení pracovní doby a nebo se vyhnout účasti na akcích, které pokládáte z tohoto hlediska za rizikové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *