Podrobný návod jak vést rodinný rozpočet a ušetřit po cestě.

Prasátko kasička

Vedení rozpočtu se může mnohým z nás zdát jako složitá a vyčerpávající práce, která na konci nepřinese žádný výsledek. Naštěstí jsou obě tyto obavy zbytečné a hlavně nepravdivé. V dnešní době si může každá rodina vést vlastní seznam příjmů a výdajů lehce a s minimálním úsilím a nakonec s jeho pomocí i nějakou tu (leckdy nezanedbatelnou) korunu ušetřit.

Pokud vás vedení a udržování rozpočtu vaší rodiny děsí, tak jako dříve i mě, nezoufejte. V tomto článku vám bod po bodu představím jednoduchý způsob vedení financí vaší domácnosti. Jen pro informaci, není důležité jakým způsobem si záznamy povedete (papír, excelová tabulka nebo i speciální učetní program), důležité je začít a to čím dříve, tím lépe pro vás a vaši rodinu.

rozpočet
Stačí jen tužka a papír

 

1.Krok: Kde dělám chybu – zastavte metodu pokus omyl

 

Dle zkušenosti vím, že mnoho z vás už se pokoušelo dostat pod kontrolu peníze, které každý měsíc přijdou a odejdou a nemají ani tu slušnost se na vašem účtu chvilku zdržet. Z toho, že jste dnes tady a čtete tento článek usuzuji, že se vaše snaha nesetkala s úspěchem, v který jste doufali. A proto bych rád nejdříve představil základní chyby, kterých se lidé při vedení rozpočtu dopouštějí. Zásadní chyby, které se dopouštíme při pokusech o zorganizování našich financí jsou:

Plánované výdaje ≠ Skutečné výdaje

Ano, zní to jednoduše, ale je to tak. Neříkám, že plánování vašich výdajů je špatné, právě naopak je důležité mít plán, ale zároveň je třeba pamatovat na dvě pravidla plánováníNepodléhejte panice

        • Pokud plánujeme výdaje, musíme je nakonec porovnat se skutečnými výdaji

         První častá, ale i lehce opravitelná chyba při vedení rozpočtu s naplánovanými výdaji je, že bčas zapomeneme zahrnout do výsledku výdaje skutečné. Ať už je to chyba neúmyslná jako např. přehlédnutí nebo čistá lenost. Takhle se řádné rozpočty nevedou.

   • Plánovat, ale nepodlehnout pocitu marnosti, když náš plán nevyjde

Tady je důvod proč dost lidí zanevře na vedení rozpočtu. I když se člověk nedopustí chyby první, tady nastává chvíle pravdy. Nejde ani tak o to jak rozpočet po sestavení vypadá, ale o to, že neodpovídá naší představě a to v nás probouzí dojem, že tohle není nic pro nás. Oblíbená hláška: „Jak můžu zkoušet něco ušetřit, když ani nevím kolik utrácím“

Řešením je pravý opak: „Teď konečně vidím kam všechny peníze jdou. Je načase s tím něco udělat“

Tak a teď se můžeme konečně vrhnout na samotný proces sestavování a vedení rodinného rozpočtu, tak aby nám co nejlépe posloužil.

nebojte se rozpočtu a nechte si od něj pomoci
nebojte se rozpočtu a nechte si od něj pomoci

2.Krok: Vedení příjmů a jejich rozbor

Začněme tedy na začátku. První věc co je potřeba pro sestavení funkčního rozpočtu, jsou informace o všech financích, které nám každý měsíc na účtu přistanou.

 Plánované příjmySkutečné příjmy  
Hlavní příjem18 50018500
Stravenky12001200
Vedlejší příjem31501500
Součet2285021200

Podle příkladu v přiložené tabulce doporučuji začít sepsáním všech předpokládaných příjmů, může se jednat o příjem z vašeho hlavního nebo vedlejšího pracovního poměru, všech brigád, které očekáváte, příjmy z pronájmů pozemků a nemovitostí, firemní benefity (stravenky, příspěvky na dopravu/kulturu apod.). Všechny tyto příjmy je vhodné si řádně sepsat do sloupce Předpokládané příjmy. Následně, až dojde k proplacení těchto činností, zadejte skutečné částky do sloupce Skutečné příjmy. Tímto jste provedli první krok k vedení řádného rodinného rozpočtu a zároveň máte i možnost provedení prvních skutečně pozitivních změn.

Když máte před sebou černé na bílém všechny peníze, které máte vy a vaše rodina daný měsíc k dispozici, máte krásnou možnost reflexe a získání motivace k provedení změn v nadcházejících měsících. Například zjistíte, že vedlejší příjem neodpovídá množství práce do něj vložené, můžete se soustředit na sehnání lépe placených příležitostí.

 

3.Krok: Vedení výdajů, aneb řekni kde ty prachy jsou

Nejdůležitějším krokem celého našeho plánu pro vedení vaší rodinné pokladny je řádné vedení vašich výdajů. A jak to říkám, tak to také myslím, ŘÁDNÉ . Pro skutečnou představu, jak jste na tom není nic důležitějšího. Naštěstí to není vůbec složité.

 Plánované výdajeSkutečné výdaje
Jídlo
-Nákupy20002300
-Restaurace0500
Splátka dluhů12001200
Auto
-Benzín25002000
-Pojištění500500
-Parkoviště11501150
-Povinné ručení
Dům
-Nájem
60006000
-Voda500500
-Plyn300300
-Elektřina800800
-Internet500350(změna poskytovatele)
Mazlíčci
Součet1545015600

Jak si tedy vést přehled všech výdajů? Lehce! Účtenky, účtenky a účtenky. Za všechno, za co zaplatíte, chtějte účet a všechny účty si zakládejte do určeného pořadníku, šuplíku nebo třeba i sáčku. Nejenom, že vám takovéto „syslení“ všech účtenek pomůže třeba v případě reklamace závadného zboží, je také nepostradatelné při sepisování všech rodinných výdajů. Pokud máte u sebe účty za všechny rodinné útraty a zároveň složenky nebo bankovní přehledy o všech platbách (nájem, hypotéka, splátky dluhů), tak máte vše co potřebujete.

V prvním kroku tohoto článku jsem psal, že lidé často selhávají při porovnávání předpokládaných a skutečných výdajů. I přesto považuji vedení předpokládaných výdajů za velmi užitečnou činnost a to hlavně z psychologické stránky. Většina lidí při sestavování rozpočtu často podceňuje, jak se malé výdaje po čase nakupí a vytvoří velkou částku neplánovaně utracených peněz. Mezi tyto výdaje patří nákup maličkostí jako je tuhle žvýkačka nebo pití na cestu, tamhle zase přípěvek 50Kč na charitu (protože ten pejsek tak smutně kouká) a podobně. Neříkám hned, že musíte tyto výdaje nutně omezit, ale dá vám to perspektivu a možnost sledovat, kam vaše peníze mizí, aniž si to vy ve výsledku uvědomujete.

Tak, teď když máte všechny potřebné informace po ruce, stačí vše sepsat do sloupce vašich výdajů za daný měsíc. Pro lepší organizaci doporučuji si všechno rozepsat podle kategorií, tímto způsobem získáte rychlý a nezkreslený přehled o vašich výdajích za jídlo, dopravu, nájem a podobně.

 

4.Krok: Mám všechno. Co teď s tím?

Konečně máme všechny informace před sebou a nic nám nestojí v cestě za zhodnocením výsledků a využití získaných znalostí.

Důkladné vedení takovéto tabulky, je kromě dokonalého přehledu o všech příjmech a výdajích, velmi užitečné také v případě, že chcete nějakou tu korunu ušetřit.

Jak využít rozpočet ke snížení výdajů?

To záleží převážně na tom, jak vypadá váš rozpočet. Příklad: Pokud zjistíte, že měsíčně utratíte 1000 Kč za stravování ve fast foodu, můžete s trochou plánování tuto útratu do dalšího měsíce značně snížit nebo i úplně odstranit (doporučuji vařit doma, je to často levnější a zdravější varianta). Příklad: Nelíbí se vám vysoká útrata za pohonné hmoty? Jen proto, aby jste se dostali do práce a domů? Spočítejte si, jestli není hromadná doprava levnější nebo třeba máte kolegu, který bydlí poblíž a rád se s vámi o náklady na dopravu podělí za možnost pohodlné a rychlé cesty do práce. Levnější pojištění, změna telefonního operátora, levnější podnájem. Příkladů jak ušetřit je mnoho, je jen potřeba najít položku, která se dá snížit a snížit ji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *